Na czym polega ergonomia koncepcyjna?

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i wygody przekłada się nie tylko na eliminację wypadków przy pracy, ale i zwiększenia wydajności i zadowolenia. Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy określane jest mianem ergonomia i dzieli się na koncepcyjną oraz korekcyjną. Przedstawiamy pierwszą z nich.

Urządź miejsce pracy z głową

Praca to bardzo ważny element życia, miejsce w którym spędzamy dużo czasu. Każdy pracownik, gdy rozpoczyna swoje zajęcia, powinien mieć przygotowane miejsce do ich wykonywania. Tutaj pojawia się rola ergonomii koncepcyjnej, która polega na tworzeniu najlepszego, bezpiecznego miejsca pracy już na etapie planowania. W przypadku produkcji może ona polegać na takim dobraniu urządzeń, żeby były najlepiej dopasowane do pracownika. Nie inaczej jest przy pracy biurowej: biurko, odpowiednie krzesło, sprzęt komputerowy i wiele innych elementów można dobrać specjalnie pod pracownika, jego warunki i preferencje. Dzięki dobrze dopasowanym warunkom pracy można działać wydajniej, szybciej, a po całym dniu odczuwać mniejsze zmęczenie. Ergonomia dąży także do zminimalizowania różnego rodzaju dolegliwości, które mogą pojawić się po dłuższym czasie wykonywania danej pracy.

Każdy szczegół ma znaczenie

Planowanie miejsca pracy, jego wyposażenia i personalizacji, sięga po metody i wnioski innych dziedzin i dyscyplin, między innymi antropometrii, psychologii pracy, medycyny pracy oraz budowy maszyn. Stąd nie tylko dopasowanie wielkości i wysokości wybranego sprzętu, ale także takie jego ustawienie – na przykład, monitor komputera powinien być tak ustawiony, żeby nie odbijało się od niego światło, co przeszkadza w pracy i sprawia, że oczy pracownika szybciej się męczą. Ergonomiczna pozycja w trakcie korzystania z komputera jest kluczowa w biurze, ale liczy się każdy szczegół. Nablatowe półki na dokumenty, praktyczne szufladki, funkcjonalne produkty przeznaczone do przechowywania są ważne i ułatwiają skoncentrowanie się na pracy. To wszystko można zaplanować i przygotować zanim pracownik zajmie swoje biurko.

Czym się różni ergonomia koncepcyjna od korekcyjnej?

Jak już wiadomo, ergonomia koncepcyjna dotyczy planowania i odpowiedniego przygotowania nowego miejsca pracy. Ergonomia korekcyjna zaś to dziedzina zajmująca się dostosowywaniem już istniejącego miejsca pracy. Przydaje się na przykład przy zmianie pracowników lub w sytuacji, w której wcześniejsze rozwiązanie można dodatkowo ulepszyć bądź poprawić.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl