Jak długo przechowywać dokumenty ZUS? Sprawdź to!

Dokumenty ZUS posiadają zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. Są one niezwykle ważne. Z tego powodu należy zabezpieczyć je przed zgubieniem. Jak długo przechowywać dokumenty ZUS? Czy określają to jakieś przepisy? Sprawdź to!

Jak długo przechowywać dokumenty rozliczeniowe?

Jak długo przechowywać dokumenty do ZUS? Posiadasz papiery rozliczeniowe? Koniecznie zwróć uwagę na daty. Deklaracje rozliczeniowe, imienne raporty miesięczne, a także dokumenty korygujące musisz przechowywać przez 5 lat od dostarczenia ich do ZUS. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jeżeli przesłałeś do tej instytucji dokumenty przed 31 grudnia 2011 musisz je przechowywać przez 10 lat. Wszystko z powodu ustawy z dnia 16 września 2011, która zmieniła zasady przechowywania dokumentów rozliczeniowych. Pamiętaj, że w razie kontroli należy okazać oryginał, a nie kopię.

Jak długo przechowywać dokumenty zgłoszeniowe?

Zastanawiasz się jak długo przechowywać dokumenty do ZUS? Nie orientujesz się dokładnie w obowiązujących przepisach? Pamiętaj, że dokumenty zgłoszeniowe musisz przechowywać przez 5 lat. Co więcej powinny mieć one formę papierową. Czasami taki dokument może wymagać korekty za okresy, które sięgają więcej niż 5 lat. Z tego powodu warto przechowywać ten rodzaj dokumentów dłużej.

Jak długo przechowywać dokumenty dotyczące składek?

Nie wiesz jak długo przechowywać dokumenty ZUS? Jesteś przedsiębiorcą lub sam się ubezpieczasz? W takim razie powinieneś mieć dokumenty dotyczące odprowadzanych składek. Teoretycznie powinieneś je przechowywać do przejścia na emeryturę, jednak w praktyce warto zatrzymać ten rodzaj papierów na dłużej. Jesteś pracodawcą? W takim razie dokumenty dotyczące odprowadzonych składek dla twoich pracowników w wersji papierowej jesteś zobowiązany przechowywać przez 50 lat od dnia, w którym dany pracownik zakończył pracę w twojej firmie.

Jak przechowywać dokumenty ZUS?

Wiesz już, jak długo przechowywać dokumenty ZUS. Teraz zastanów się jak powinno wyglądać to w praktyce. Nieważne jaki rodzaj dokumentów musisz trzymać przez 5, 10, czy 50 lat, ważne, by były one kompletne i bezpieczne. Pamiętaj, że w tych papierach znajdują się dane wrażliwe dlatego warto zadbać o to, by nie miały do nich dostępu osoby niepowołane.

Dodatkowo, na wypadek kontroli, czy korekty musisz się orientować, gdzie znajduje się dany dokument. Z tego powodu trzymaj wszystkie takie papiery w jednej dedykowanej szafie. Uporządkuj je w teczkach lub segregatorach. Każdy taki zbiór odpowiednio zatytułuj, a także napisz, którego roku dotyczą.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl